Bayram Bitti Fiyatlar Düşüşte!

Merak edilen bayram sonrası piyasa verileri, bugün şekilleniyor. Bayram süresince uluslararası piyasalarda tüm verilerin tavan yapması, yatırımcıyı iştahlandırmıştı. 4 Günlük bayram süresinde mesai olmadığı için hamle şansı olmayan yatırımcılar bu yükselişi değerlendiremedi. Bayramın ardından ise fiyatlar gerileme içerisinde. Euro 2.4 lira altına inerek düşüşün ilk sinyallerini veriyor. Dolar ise 3 lira üzerinde tutunmak için çaba sarfetmesine rağmen pozitif bir görüntü vermiyor.Faiz arttırımı yapacağına yönelik bir durum söz konusu olan Fed ise altın üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuş durumda. Bu baskıyla birlikte yükselemeyen ve istediği atılımı yapamayan Ons, Türk lirası cinsinden altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Fed, 2005 yılından bu yana faiz arttırımına gitmemiş, bu yıl ise faiz arttırımına gitmek için ciddi bir yönelim mevcut.

Yeni hafta verilerine baktığımız zaman altının gram fiyatı 111.50 lira civarında şekilleniyor. Açılış seansında kayıp ise 1 lira olarak görülüyor. Çeyrek altın fiyatı ise, bugün piyasada oluşan olumsuz havanın etkisiyle daha esnek bir satış fiyatı ile satışta ve 185 lira olarak sunuluyor. Cumhuriyet altını da yine negatif yönde değişim olmasıyla birlikte 750 lira civarında ufak fiyat farklılıklarıyla birlikte satışta.

Ons Atılım Yapamıyor!
Altın yatırımcısı için en büyük handikapı bu hafta yine ons oluşturacak gibi. Ons değerinin ciddi bir yükseliş içine girememesi bugünlerde FED’in faiz arttırımına gideceği yönündeki görüş ile bağdaştırılıyor. Bunun baskı yarattığını düşünen ekonomistler, ons için gidişatında yine bu yönde devam etmesi yönünde olduğu kaydediliyor. Ons, geçtiğimiz dönemler ile kıyaslandığı zaman en dip noktalarında sayılabilir. Yükselişi ise son yıllarda pek yapamamakla dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir